Nem árt külföldi utazás előtt utánanézni, hogy hol kötelező a sárgaláz elleni védőoltás: aki nem rendelkezik oltási igazolással, vissza kell fordulnia
Utazási betegségek
Sárgaláz
Az egyik legfontosabb, több országba történő beutazáskor kötelezően előírt utazási védőoltás, a sárgaláz elleni oltás. A vakcinát a korábbi gyakorlattal ellentétben már nemcsak az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi Oltóközpontban kaphatják meg az utazók, hanem a területileg illetékes regionális intézetekben és az országos tisztifőorvos által, a nemzetközi utazásokkal kapcsolatos védőoltások végzésére feljogosított oltóhelyeken is.
A sárgaláz influenza-szerű tünetekkel, lázzal, súlyos vérzésekkel járó megbetegedés a trópusi, szubtrópusi területeken, Afrikában és Dél-Amerikában elterjedt, elsősorban mezőgazdasági, erdős területeken, ahol gyakoriak a szúnyogok és a fertőzött majmok.
A magyarok között kedvelt úti célpontok közül Brazíliát, Perut, Venezuelát kell kiemelni, illetve az afrikai régióból Kenyát, Tanzániát, ahová javasolt a sárgaláz elleni oltás. Az oltóhelyek szakemberei naprakész ismeretekkel rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy melyik országban vagy milyen helyzetben kötelező az oltás, kinek nem ajánlott és milyen kizáró körülmények lehetnek.
A betegséget sokféle szúnyogfaj terjeszti. A sárgalázfertőzésnél enyhe esetben influenza-szerű tünetek jelentkeznek, súlyos esetekben magas láz, erős végtagfájdalom, fejfájás, hasi fájdalom, hányás, vérzés, vese- és májelégtelenség, sárgaság a legjellemzőbb tünetek. A sárgaláz az érintett trópusi területeken folyamatosan jelen van. Turistákra akkor jelent veszélyt, ha oltás nélkül utaznak járványos területekre.
Sárgaláz elleni védőoltás
A sárgaláz elleni védőoltás igazolása több országba történő beutazás esetén szükséges, ezért erről előzetesen tájékozódjon és még sok másról is...
Sárgaláz
Panaszok és tünetek
- Enyhe esetben influenza-szerű tünetek jelentkeznek
- Súlyos esetekben magas láz alakul ki
- Erős végtagfájdalom, fejfájás
- Hányinger, hányás
- Lassú szívműködés
- Sárgaság kialakulása
- Vérzések
Kórokozó
- Sárgaláz vírusa
Átvitel
- Többféle szúnyog terjeszti a járványos területeken
Országok listája: a vastag betűs országokba kötelező az oltás, a többiben egyéni mérlegelés javasolt
- Angola
- Argentína
- Benin
- Bissau-Guinea
- Bolívia
- Brazília
- Burkina Faso
- Burundi
- Csád
- Ecuador
- Egyenlítői Guinea
- Elefántcsontpart
- Etiópia
- Francia Guyana
- Gabon
- Gambia
- Ghana
- Guinea
- Guyana
- Kamerun
- Kenya
- Kolumbia
- Kongó
- Kongói Demokratikus Köztársaság
- Közép-Afrikai Köztársaság
- Libéria
- Mali
- Mauritánia
- Niger
- Nigéria
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Ruanda
- Sao Tomé és Principe
- Sierra Leone
- Suriname
- Szenegál
- Szomália
- Szudán
- Tanzánia
- Togo
- Trinidad és Tobago
- Uganda
- Venezuela
- Zöldfoki-szigetek
Gyógyítás
- Csak tüneti kezeléssel rendelkezünk
Megelőzés
- A védőoltás 10 éves védettséget nyújt
- Allergiás tünetek alakulhatnak ki az arra érzékenyekben (a védőoltás beadása után)
- Védekezni kell szúnyogcsípés ellen
- Nem célszerű oltás nélkül dzsungel túrákon részt venni.
Igazolás
A sárgaláz elleni oltást csak a WHO által előírt, 2-3 nyelvű nemzetközi oltási könyvbe "International Certificate of Vaccination or Prophylaxis" szabályosan beírva fogadják el.
Kapcsolódó oldalak:
Utolsó frissítés: 2012. február
Sárgaláz elleni védőoltás
Sárgaláz
A sárgaláz elleni védőoltás igazolása több országba történő beutazás esetén szükséges, ezért erről előzetesen tájékozódjon. A sárgaláz elleni oltás az egyetlen kötelező oltás, amiből bizonyos országokba lépve kérhetik az oltást igazoló okmányt. A sárgaláz elleni oltóanyagot a Nemzeti Népegészségügyi Központ Regionális Intézeteiben, valamint a Tisztifőorvos által kijelölt oltóhelyeken lehet felvenni.
Kinek lehet adni?
- Minden 9 hónapnál idősebb személynek, aki járványos területre utazik
- Minden 9 hónapnál idősebb személynek, aki olyan országba utazik, ahol igazolni kell, hogy az oltást megkapta
- Az oltási igazolvány 10 nappal a beadást követően lesz érvényes
- Célszerű az oltást felvenni legalább 6 héttel az indulás előttoltás életre szóló védettséget ad
- Más oltásokkal egyidőben beadható
Mikor nem javasolt a védőoltás?
Olyan személyeknek, akik allergiásak tojásra, csirkehúsra, vagy korábban már volt allergiás reakciójuk sárgaláz oltást követően
- 9 hónapnál fiatalabbaknak nem adható (ha az utazás elkerülhetetlen, 6-8 hónapos korban még beadható)
- Terheseknek és szoptató anyáknak nem adható
- Súlyos betegség esetén (pl. rákos megbetegedés), vagy olyankor, ha valaki az immunrendszert (a szervezet védekezőképességét) károsító megbetegedésben szenved, illetve olyan gyógyszert szed, amely gátolja az immunrendszer zavartalan működését
- 65 éves kor felett mérlegelni kell a beadást
Lásd: Oltóhelyek
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében
A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.
TovábbKoronavírus Magyarország
Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.
Hihető információk a koronavírusrólSzexturizmus
A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.
SzexturizmusMediterrán utazás veszélyei
Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiUtazás kedvencekkel
A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel
Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkel