Aktuális

Így étkezzünk kánikulában következmények nélkül – óvatosan a helyi konyhával!

2013-07-25


Szerző: Gódor Kitti


 Egy-egy külföldi vakáció helyszínéül a legtöbben a mediterrán vagy trópusi területeket választják. Ezekben az országokban – időszaktól függően – extrém melegre is számítani kell. A forró napok egyrészről megviselik a szervezetünket - így nem mindegy, hogy milyen ételeket, italokat fogyasztunk -, másrészről előtérbe kerülnek azok a típusú megbetegedések is, amelyek a nem megfelelően tárolt és hűtött élelmiszerektől származhatnak. Egy hasmenés vagy gyomorrontás az egész nyaralást megkeserítheti, így mindenképpen érdemes betartani a szakértő tanácsait.

 

 

 A vakáció időszaka alatt az emberek szívesebben fogyasztanak bő olajban sült, fűszeres ételeket. Györki Niké dietetikus szerint szervezetünket ezek az ételek terhelik meg leginkább. „Meleg időszakokban fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt. Reggelink, ebédünk és  vacsoránk mellé mindig együnk valamilyen zöldséget, a gyümölcsökkel viszont óvatosan bánjunk, mert napi 30-40 dkg-nál nagyobb mennyiségben történő fogyasztásuk - gyümölcscukor tartalmuk miatt - hasmenést okozhat. Mielőtt megennénk, mindig alaposan mossuk meg őket, vagy válasszunk olyan fajtát, amit meg tudunk hámozni!” – tájékoztat a dietetikus. Ez azért fontos, mert többek között a mosatlan zöldségekkel és gyümölcsökkel  kerülhet szervezetünkbe a hepatitis A vírus. „Reggelire együnk egy szendvicset, tejes itallal, gyümölcslével vagy gyümölcsteával. Készíthetünk hozzá zöldségkrémet is, így is hozzájárulva napi folyadékbevitelünk növeléséhez. Tízóraira és uzsonnára gyümölcsöt, esetleg pár szem töltetlen kekszet válasszunk, vagy ehetünk házi készítésű gyümölcs joghurtot, gyümölcsfagylaltot is. Ebédre a könnyű leves után, egy 12-15 dkg-os roston sült hús vagy halszelet, egy nagy adag saláta és egy teniszlabdányi rizs vagy burgonya köret javasolt. Alkalmanként megehetünk egy tál zöldséges, vagy tengeri herkentyűs tésztát is, bár a kagylók és a különböző tengeri ételek fogyasztásával legyünk körültekintőek. Kevesen tudják, hogy a Földközi-tenger kagylóinak közel 40%-a hepatitis A vírussal fertőzött. A vírus igen ellenálló, 100˚C-on is csak 5 perc forralás után pusztul el! Mivel a tengeri finomságok elkészítését saját szemünkkel nem tudjuk nyomon követni – ha csak nem mi készítjük el azokat – utazás előtt ajánlatos magunkat beoltatni hepatitis A elleni védőoltással. Így következmények nélkül bármit megkóstolhatunk. Vacsorára ehetünk hideg vagy meleg ételt is, de kisebb mennyiséget szedjünk, mint ebédnél!” – mondja a szakember.

 

Vannak olyan országok, ahol a nagy meleg, vagy a nem megfelelő higiénés körülmények miatt előfordulhatnak ételmérgezések. Erről mindig tájékozódjunk az utazási irodánál, vagy egyéb hiteles forrásokból még az utazás megkezdése előtt. A kétségesnek vélt országokban soha ne vásároljunk előre szeletelt gyümölcsöt, vagy frissen facsart gyümölcslevet az utcán. Amennyiben a higiénés viszonyok rosszak, étkezés előtt az evőeszközt is mindig töröljük meg!

 

Ha a nyaralásunk során nem szállodában eszünk, a megfelelő  ételekről saját magunknak kell gondoskodnunk. Gondoljunk csak egy horvátországi, vagy görögországi autós utazásra. A hosszú útra általában a szendvics tűnik a legegyszerűbb megoldásnak. Fontos azonban, hogy olyan alapanyagokból készítsük el, amik a nagy melegben is – viszonylag hosszabb ideig – biztonsággal fogyaszthatók. „Amennyiben szendvicset csomagolunk magunknak az útra, inkább a szárazabb szalámifélék kerüljenek a teljes kiőrlésű kenyérszeletek közé. Csomagoljunk zöldségeket és gyümölcsöket is! Nassolni valónak inkább kekszféléket, müzliszeleteket, gyümölcsöt válasszunk, ne csokoládét, töltött piskóta szeletet, ami a hőségben könnyen megolvadhat.” – tájékoztat a szakember. Elektromos vagy jégakkus hűtőtáska használatával az útra csomagolt élelmiszerek tovább frissek, hidegek maradnak, biztosan nem romlanak meg.

 

A vakációnak nem kell szükségszerűen a nagy lakomákról és a napozóágyon való lustálkodásról szólnia! Ha a fenti szabályok szerint étkezünk, gyomrunk nem nehezedik el, a telítettség érzése helyett pedig energikusan vethetjük bele magunkat a különböző izgalmas programokba. Az ételeken kívül, magas hőmérsékletnél a folyadékbevitelre is különösen figyelni kell! „A nyári hónapokban leginkább a csapvíz vagy ásványvíz fogyasztása javasolt. Természetesen külföldön, a legbiztonságosabb az ásványvíz!” – mondja a dietetikus. Figyeljünk arra is, hogy a jégkocka a külföldi országokban csapvízből készül. Ez azért veszélyes, mert sok helyen a csapvíz nem ivóvíz minőségű, így elsődleges melegágya lehet a hepatitis A vírusnak. „Minimum 2-2,5liter folyadékot fogyasszunk minden nap. Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen nálunk elég folyadék, ha szabadidős programokon veszünk részt!” –javasolja Györki Niké.

 

„Amennyiben enyhe fokú gyomorrontást kapunk, igyunk sok folyadékot, az ásványvizünkbe tegyünk egy kevés sót és cukrot is, az ásványi anyagok pótlása miatt. Kétszersültet, illetve pirítóst fogyasszunk, szintén sózva. Jó, ha ilyen esetekre van nálunk széntabletta és probiotikum a hasmenés csillapítására és a bélflóránk védelmére. Amennyiben tüneteink nem csillapodnak, sőt, láz és hányás is fellép, azonnal forduljunk orvoshoz!”- tanácsolja a dietetikus. Utazásainkra érdemes egy úgynevezett úti patikát is összeállítani, amiben minden fontos gyógyszer megtalálható. A legfontosabbak listáját itt találja.

 

Bár az alapvető higiénés rendszabályok és a fenti tanácsok betartásával csökkenthető a kisebb rosszullétek, valamint a hepatitis A vírussal történő megfertőződés esélye, azonban utóbbi esetében biztos és hosszú távú védelmet csak a védőoltás nyújthat! 


Kiemelt témák

Hasonló hírek

Koffer tippek - Hogyan válasszunk megfelelő bőröndöt?

 Gondolta volna, hogy különböző típusú bőröndöt érdemes választani, ha autóval, vonattal vagy repülővel utazunk? Tudta, hogy a harsány színű bőröndök használata nemcsak egy divathóbort, hanem valódi gyakorlati előnyük is van? Cikkünkben szakember segítségével adunk hasznos tanácsokat a tökéletes utazótáska kiválasztásához! 

Tovább

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

 A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.    

Tovább

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Utazás autóval

Utazás autóval

Évente több millió magyar autós indul külföldre, nagy részük a nyári hónapokban lépi át az országhatárt. A nyaralásra azonban készülni kell, hogy elkerülhessük az utazás során felmerülő problémákat.

Utazás autóval

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Országajánló

Egyiptom

A távoli országokra leggyakrabban használt jelző, hogy egzotikusak. Egyiptomra azonban sokkal inkább alkalmazható a titokzatos, ellentmondásos, izgalmas jelző. Az európai ember úgy véli, mindent tud már tanulmányaiból erről az országról, aztán sorozatos meglepetések érik a helyszínen. Mindenre felkészülhetünk, és amíg a turista részére szánt területen mozgunk azt kapjuk amire vártunk. Ha eltévelygünk, vagy a hogyanra, miértre keressük a válaszokat, egyre érthetetlenebb lesz a környezet a kultúra, a társadalmi szabályok megváltoznak, arab földön... Egyiptom

Egészségügyi információk országok szerint