Franciaország - Látnivalók, kultúra

 

Látnivalók - Párizs

 
A főváros és a turizmus fő városa. Akik már sokat hallottak Párizsról, néha túl sokat várnak tõle. Párizst olyannak kell szeretni, amilyen és ha valaki meg tud szabadulni a látatlanul kialakult képtõl, szeretni is fogja.

Párizs egyike azoknak a városoknak, ahol a legtöbb épített látnivaló található. Az Eiffel-torony,es a diadalív Parizs egyik szimbóluma.

Épületek

Eiffel-torony

Arc de Triomphe – a Place de l"Étoile közepén lévő alkotás, Franciaország dicsőségének és a csatában meghaltak emlékére

Les Invalides – I. Napóleon és sok katona mauzóleuma
Conciergerie – középkori börtön

Palais Garnier – a párizsi opera, Hitler szerint a világ legszebb épülete

Notre-Dame székesegyház a Cité szigeten
Sacré Cœur
Samaritaine – 20. század elején épített áruház
Sorbonne – a középkorban alapított párizsi egyetem
Szabadság-szobor – a New York-i kisebb változata
Panthéon – templom, a legnagyobb franciák nyugvóhelye
Sainte-Chapelle – 13. századi, gótikus kápolna

Église de la Madeleine (= Madeleine-templom, épült 1764-1842)

Place des Vosges – IV. Henrik által kialakított tér a Marais negyedben

Saint-Jacques torony
Királyi palota
Párizsi Nagymecset
 

Múzeumok

Louvre – Franciaország legnnagyobb múzeuma a 19. század előtti alkotások számára

Musée d"Orsay – volt vasúti pályaudvar, ma az impresszionista és újabb alkotások kiállítóhelye

Centre Georges Pompidou (Beaubourg) – Kortárs Művészeti Múzeum, óriási közkönyvtár.

Musée Rodin – francia szobrászok alkotásai

Musée du Montparnasse – a montparnasse-i művészek élettörténetének bemutatása

Musée Cluny (Musée National du Moyen-Age) – a középkori műalkotások gyűjteménye

Musée Picasso – közel 3000 Pablo Picasso képpel és saját magángyűjteménnyel

Egyéb

Montmartre – történelmi negyed a Szajna bal partján, a legjelentősebb művésznegyed, Sacré Cœur

Champs-Élysées – „főutcája”
Rue de Rivoli – bevásárlóutca

Place de la Concorde (korábban: Place de la Revolution) – Champs-Élysées végén, az Obeliszk helye

Place de la Bastille – A Bastille börtön helye a francia forradalom idejéig

Montparnasse – történelmi negyed a Szajna bal partján, műtermek, művészkávézók

Père Lachaise Temető – sok francia és külföldi híres ember sírjával

Cimetière de Montmartre
Cimetière du Montparnasse
Cimetière de Passy
Párizs csatornahálózata
Les Halles – óriási bevásárlóközpont

Le Marais – divatos negyed a Szajna jobb partján, jelentős homoszexuális és zsidó lakossággal

 

Szórakozóhelyek:

Fauchon
Berthillon fagylaltozó
Moulin Rouge
 

Áruházak:

Galeries Lafayette
Printemps áruház
 

Híres szállók:

Hôtel de Crillon, Place de la Concorde
Hôtel George V, Avenue Georges V
Hôtel Ritz Paris, Place Vendôme
 

Látnivalók Párizs környékén

Versailles – XIV. Lajostól kezdve a francia királyok lakhelye

La Défense – modern üzleti negyed Párizstól nyugatra, benne: Grande Arche

La Villette (Parc Astérix) – modern szórakoztató negyed Párizstól északkeletre

Disney-Land

Saint-Denis bazilika – a legtöbb francia uralkodó temetkezési helye

Történelem

A mai Franciaország határai majdnem egybeesnek a történelmi Gallia (Alpokon túli) területeivel, amelyeket egykor Gallia Transalpina néven ismertek. A területen kelta (latinul gall) törzsek éltek. A i. e. 1. században Gallia egésze a terjeszkedő Római Birodalom provinciája lett, a rómaiak mindenütt városokat építettek, az őslakosság pedig összekeveredett velük és átvette a latin nyelvet (romanizáció). A 2-3. század között a kereszténység is elterjedt.

A 4. század végén egyre fenyegetőbbé vált a keleti határon áttörő germán törzsek, majd az 5. századtól különösen a frankok jelenléte, akiknek nevéből a „francia” elnevezés is származik. Az 5-9. század között az ország területe a Frank Birodalom részét képezte, amelynek legnagyobb uralkodója Nagy Károly volt. Utódai 843-ban a birodalmat három részre osztották, ennek nyugati részéből, a Nyugati-Frank Királyságból alakult ki Franciaország, amely nevét a mai Île-de-France tartományról kapta.

Nagy Károly leszármazottai, a Karolingok uralták Franciaországot egészen 987-ig, ám a dinasztia ekkor kihalt. Ekkor Île-de-France hercegét, Párizs grófját, Hugo Capet-t koronázták királlyá. Az ő leszármazottaiból alakultak meg az országot uraló következő nagy dinasztiák, a Capetingok, a Valois-ház és a Bourbon-dinasztia, amelyek a hosszú örökösödési háborúk és házassági szövetségek során végül az egész országot egyesítették. A királyság a 17. századtól élte a fénykorát, különösen XIV. Lajos uralma alatt (a „Napkirály”, 1643–1715). Ekkor Franciaország óriási hatással volt az egész európai politikára, gazdaságra és kultúrára, népességének gyors növekedése pedig Európa legnagyobb lakosságú országává tette. Megkezdődött a francia gyarmatosítás is.

Eugène Delacroix: A Szabadság vezeti a népetA királyság 1792-ig állt fenn, amikor a Nagy Francia Forradalom kikiáltotta a köztársaságot. 1799-ben Bonaparte Napóleon ragadta magához a hatalmat. Seregeivel számos hadjárat során elfoglalta szinte fél Európát, és a meghódított országokban saját családja tagjait ültette trónra. Az oroszországi hadjárat azonban kudarccal járt, és a napóleoni háborúkban kb. egymillió francia katona halt meg. Mégis ez az időszak volt a francia dicsőségnek és a francia nemzet kialakulásának nagy korszaka. Napóleon 1815-ös vereségét követően, Franciaország újra királyság lett.1830-ban újabb forradalom tört ki, amelynek eredményeként alkotmányos királyságot vezettek be.

1848-ban ismét forradalom következett, melynek során a Nemzetgyűlés kikiáltotta a „második Francia Köztársaságot”. Ez azonban rövid életű volt, 1852-ben Bonaparte Napóleon unokaöccse császárrá koronáztatta magát III. Napóleon néven (második császárság). Uralma alatt az egész ország gyors ütemben fejlődött, meggyorsult a gyarmatszerzés is, és Franciaország európai pozíciói megerősödtek. Végül III. Napóleon 1870-ben Franciaországot parlamentáris monarchiává nyilvánította. Ebben az évben azonban kitört a francia-porosz háború, amelyben Franciaország vereséget szenvedett. Miután a németek megszállták az országot, a király megbukott. 1871-ben polgári radikális – szocialista forradalom kezdődött és megalakult a párizsi kommün. Ennek leverése után létrejött a „harmadik köztársaság”.

Franciaország 1870 és 1914 között gyarmatbirodalmat épített ki (francia imperializmus). Létrejött a brit-francia szövetség (antant) a fegyverkező Németország ellensúlyozására.

Franciaország az I. világháborúból, majd a náci német megszállást követően a II. világháborúból is győztesként került ki. Ez azonban nem akadályozta meg a gyarmatbirodalom (Afrika, Ázsia, Óceánia) széthullását az 1950-es években. A háború után az úgynevezett „negyedik köztársaság”, majd 1958-tól máig az „ötödik köztársaság” következett, amely Charles de Gaulle vezetésével új alkotmányt dolgozott ki a köztársasági elnök megnövekedett jogkörével.

1968-ban baloldali diáklázadások törtek ki, a polgárháborús veszélyt sikerült elhárítani, azonban de Gaulle lemondott. Utódai, Georges Pompidou és Valéry Giscard d"Estaing még sokáig az ő nyomdokain jártak, majd 1981-ben a szocialista François Mitterrand vette át helyüket, aki számos szociális reformot hajtott végre. Mivel azonban a fő társadalmi problémákat nem sikerült megoldania, bukása után megerősödött a jobboldal. Az elnöki posztot 1995 óta Jacques Chirac töltötte be.

A 2007-es elnökválasztáson a magyar gyökerekkel rendelkező Nicolas Sarkozy lett a köztársasági elnök.

Franciaország külpolitikáját a 90-es évek óta az Európai Unió fejlődésének elősegítése, ezen belül különösen a Németországgal való kibékülés és együttműködés jellemzi. 1999-ben bevezették az eurót. Ennek ellenére az ország lakossága a 2005. májusi népszavazáson az Európai Alkotmány ellen szavazott.

Ünnepek

  • Január 1. Újév napja (Le Jour de l" An)
  • Nagypéntek (2007-ben április 6., csak Elzász területén munkaszüneti nap)
  • Húsvétvasárnap (2007-ben április 8.)
  • Húsvéthétfő
  • Május 1. A Munka Ünnepe (Majális)
  • Május 8. A Győzelem Napja (a II. világháború befejezésének emlékére, 1945)
  • Május 16. Szent Johanna (Jeanne d" Arc) szentté avatásának emléknapja (nem hivatalos munkaszüneti nap)
  • Jézus Mennybemenetelének Ünnepe (Áldozócsütörtök)
  • Pünkösdvasárnap (2007-ben május 27.)
  • Pünkösdhétfő
  • Július 14. Az 1789-es forradalom ünnepe, a Bastille bevétele, Nemzeti Ünnep (Le quatorze juillet)
  • Augusztus 15. Nagyboldogasszony (L" Assomption)
  • November 1. Mindenszentek Ünnepe (La Toussaint)
  • November 11. Fegyverszünet Napja (L" Armistice), az I. világháború befejezésének (1918) emlékére
  • December 25. Karácsony
  • December 26. Karácsony másnapja (csak Elzász területén munkaszüneti nap)

Útikönyv

Összegyűjtöttük neked az idei egzotikus szezon slágereinek számító célpontok legszebb látnivalóit, a top tízes strandokat, a legkényelmesebb szállodákat és egyéb hasznos információkat. Az adott ország történelmét, kultúráját és idegenforgalmi információit tartalmazó oldalakat egy online könyvbe rendezheted, amit kinyomtatva akár el is vihetsz magaddal az utazásra. Rovatunk folyamatosan bővül, jelenleg Egyiptom, Tunézia, Kenya, a Maldív-szigetek, Mexikó, Thaiföld és Dominika érhető el a szolgáltatásból.
tovább

Kiemelt témák

Hasonló hírek

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

 A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.    

Tovább

Koronavírus Magyarország

Koronavírus

 Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.

Hihető információk a koronavírusról

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Utazás kedvencekkel

Utazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.

Utazás kedvencekkel

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Országajánló

Spanyolország

A megunhatatlan Spanyolország
 
Kevés színesebb és vonzóbb ország van Európában, mint Spanyolország. Az Ibériai-félsziget nagyobbik államában mindenki megtalálja azt, amiért életében legalább egyszer el kell ide látogatnia. Legendás építészeti remekek, híres múzeumok, csodálatos tengerpartok ugyanúgy vonzzák ide a turistákat és utazókat, mint legkülönbözőbb sportok – gondoljunk csak a futballra, a valenciai versenypályára és még sorolhatnánk – vagy csak egyszerűen a mediterrán hangulat.
 
A célpontok is olyan sokszínűek, mint maga... Spanyolország