Védőoltás sorozat felvételével megelőzhető a hepatitis-A fertőződés, a vírus a világ szinte minden országában megtalálható, legfőbb tünete a sárgaság
Utazási betegségek
Hepatitis A
A hepatitis A betegség olyan fertőző, vírus által terjesztett betegség, amely a világ számos országában előfordul. A hepatitis A vírus a szájon keresztül fertőzi meg az újabb betegeket, így terjedése rendkívül egyszerű.
A kórokozó mosatlan vagy szennyezett vízzel mosott zöldségekkel, gyümölcsökkel, fertőzött élelmiszerekkel, part menti vizekben tenyésztett tengeri állatokból készült nyers vagy nem eléggé átfőtt tengeri ételekkel, vagy nem ivóvíz minőségű csapvízzel kerül a szervezetbe.
A fertőzés kialakulásához elég, ha egy fertőzött ember él a környezetünkben, és az valamilyen módon, akár a mosatlan kezével megérinti azokat a tárgyakat vagy élelmiszereket, amelyeket a szánkba veszünk. Az alapvető higiénés rendszabályok betartásával ugyan csökkenthetjük a hepatitisz A vírussal történő megfertőződés esélyét, azonban biztos és hosszú távú védelmet védőoltással szerezhetünk.
Hepatitis A fertőzés elleni védőoltás
Kinek lehet beadni a hepatitis A elleni védőoltást? Mikor kell beadni a védőoltást és mennyi időre szól? Olvass tovább...
Hepatitis A
A Hepatitis "A" azaz az „A” típusú vírusos májgyulladás
Panaszok és tünetek
- Felnőttek esetén gyakoribbak a tünetek, mint gyermekekben
- Sárgaság
- Gyengeség
- Hasi fájdalom
- A vizelet sötétebb lesz
- Étvágytalanság
- Hányinger
- Hőemelkedés (láz lehet a betegség kezdetén)
- Laza székletürítés
Kórokozó
- Hepatitis A vírus
A hepatitis A vírus átvitele
- A vírus a beteg székletével ürül
- A széklettel szennyezett víz, élelmiszer fogyasztása jelenti a legfontosabb veszélyt. A kórokozó mosatlan zöldségekkel, gyümölcsökkel, fertőzött élelmiszerekkel, part menti vizekben tenyésztett tengeri állatokból készült nyers vagy nem eléggé átfőtt tengeri ételekkel, vagy nem ivóvíz minőségű csapvízzel kerül a szervezetbe.
Hosszú távú hatása
- Nem alakul ki krónikus betegség
- Ha valakinek már volt „A” típusú májgyulladása, nem fogja még egyszer megkapni
- Az esetek kb. 15%-ában elhúzódó lefolyásra és visszaesésekre lehet számítani
Kik kaphatják meg a hepatitis "A" vírust?
- A beteg családtagjai, közvetlen környezete
- Olyan területen élők, elsősorban gyermekek, ahol a fertőzés gyakori
- Utazók, akik járványos területre utaznak
Gyógyítás
- Csak tüneti gyógyítás lehetséges
A hepatitis "A" betegség megelőzése
- Megfelelően hőkezelt, megbízható ételek, italok fogyasztása
- Palackozott víz, saját kezűleg hámozott gyümölcsök, zöldségek fogyasztásának elkerülése, nyers kagylók, rákok, csigák, halak (tenger gyümölcsei) és jégkocka fogyasztásának a kerülése
- Az utcai árusnál való étkezés kerülése
- Személyi higiéne betartása, gyakori kézmosás
- Járványügyi intézkedések, ha beteg személy van a környezetben
- Védőoltások
A világ számos országában előfordul a betegség:
HEPATITIS A ENDÉMIA FOKA | RÉGIÓ | ÁTVITELI MÓD |
Nagyon magas | Afrika, Dél-Amerika egyes területei, a Közel-Kelet és Délkelet-Ázsia | - emberről emberre - szennyezett étellel és itallal |
Magas | Brazília amazonasi vidéke, Kína, Latin-Amerika | - emberről emberre - járványok/ szennyezett étel és ital |
Közepes | Közép- és Kelet-Európa | - emberről emberre - járványok/ szennyezett étel és ital |
Alacsony | Ausztrália, USA, Nyugat-Európa | -alkalmanként járványok |
Nagyon alacsony | Észak-Európa és Japán | - kizárólag magasan fertőzött területekre utazók által behurcolt esetek |
Kapcsolódó oldalak:
Utolsó frissítés: 2012. február
Hepatitis A fertőzés elleni védőoltás
Ki kaphat hepatitis A ellen oltást?
- Bárki, aki 1 évnél idősebb korban utazik, és járványveszélyes területre látogat [Közép- és Dél-Amerika, Mexikó, Ázsia (Japán kivételével), Afrika, Kelet-Európa és egyes Dél-Európai országok, - lásd a térképen jelölt területeket.
- Homoszexuális férfiak
- Krónikus májbetegségben szenvedők
- Olyan személyek, akik a munkájuk során ki lehetnek téve fertőzésnek (laboratóriumi dolgozók, egészségügyi dolgozók)
- Vérzékenységben szenvedők
- Minden érintett egy adott közösségben, ha hepatitis "A” járvány tör ki.
Mikor kell beadni?
- Kisgyermekeknek az első adag már 12 hónapos kortól beadható
- Utazóknak az első adagot ajánlott legalább 4 héttel az utazás előtt megkapni, de minimum 2 hét kell, hogy megfelelő védettségi szint alakuljon ki
- A tartós védettséghez két oltásra van szükség. A másodikat, az első után - minimum - 6 hónap múlva lehet beadni
- A vakcina más oltásokkal egyidőben is alkalmazható, de más helyre adandó
Mennyi időre szóló védettséget biztosít?
- A teljes hepatitis A oltási sor felvétele esetén (mely 2 védőoltásból áll) legalább 40 évre szóló védettség szerezhető.
Mikor nem lehet beadni?
- Ha valakinek egy korábbi alkalommal a vakcina beadását (hepatitis A) követően súlyos allergiás tünete volt
- Akut - lázas - betegség esetén
- Az eddigi ismeretek szerint nem ártalmas terhességben és nem veszélyes az újszülöttre, de csak akkor ajánlott, ha a terhes nő a fertőzés fokozott veszélyének van kitéve.
Megjegyzés: Van olyan oltóanyag, mely mindkét (A és B) hepatitis (májgyulladás) formától megvéd. Az oltásokat 0-1-6 hónap időbeosztással kell beadni. Azonban, ha utazás előtti idő rövidebb, a külföldi tartózkodás pedig több hónap, akkor 0-7-21 nap időbeosztással is felveheti az oltást. Ezt gyorsított oltási sorozatnak nevezik, 12 hó múlva egy emlékeztető oltás szükséges.
Gyorsított oltási sorozat csak felnőtteknek adható.
Utolsó frissítés: 2022. március
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Kiderítették mi okozza jetlag jelenséget
Az Oxfordi Egyetem kutatói úgy vélik, kiderítették, miért is tart olyan sokáig, míg egy hosszabb utazást követően szervezetünk alkalmazkodik az új időzónához. Azt állítják, megtalálták azokat a „molekuláris fékeket”, amelyek az ún. „jetlag”-et okozzák.
TovábbUtazásra nem javasolt országok – Mit kockáztatunk az utazással?
Néhány hete a Külügyminisztérium az utazásra nem javasolt országok és térségek közé sorolta Egyiptomot. Ezzel a biztonsági kategóriával számos desztináció esetén számolnunk kell. (A teljes lista itt található.) Nagyon fontos, hogy azok az utazók, akik a felsorolt országok valamelyikébe tervezik pihenésüket, tisztában legyenek a rájuk vonatkozó útlemondási és biztosítási tudnivalókkal.
TovábbSzexturizmus
A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.
SzexturizmusMediterrán utazás veszélyei
Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiUtazás kedvencekkel
A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel
Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkelOrszágajánló
Egyiptom
A távoli országokra leggyakrabban használt jelző, hogy egzotikusak. Egyiptomra azonban sokkal inkább alkalmazható a titokzatos, ellentmondásos, izgalmas jelző. Az európai ember úgy véli, mindent tud már tanulmányaiból erről az országról, aztán sorozatos meglepetések érik a helyszínen. Mindenre felkészülhetünk, és amíg a turista részére szánt területen mozgunk azt kapjuk amire vártunk. Ha eltévelygünk, vagy a hogyanra, miértre keressük a válaszokat, egyre érthetetlenebb lesz a környezet a kultúra, a társadalmi szabályok megváltoznak, arab földön...- Egészségügyi információ
- Időjárás
- Hasznos információk
- Látnivalók
- Éghajlat
- Nagykövetség, vízum
- Szállodák, szálláshelyek
- Történelem, Kultúra
- Gasztronómia