Aktuális
Legyen körültekintő kalandor
2008-01-21
Cikkünkben a legkönnyebben terjedő, veszélyes fertőző betegségeket, a hepatitis-t és a hastífuszt mutatjuk be, amelyekkel szinte minden utazónak számolnia kell, ha melegebb éghajlatra látogat.
Egzotikus ízek, finom koktélok, utcai forgatag, népünnepélyek és csodálatos építmények – amikor valaki a hideg téli hónapokban ellátogat egy napfényes egzotikus országba, akkor semmiképpen sem akar lemaradni a helyi gasztronómia különlegességeiről, a tradicionális ünnepekről és a nevezetességek megtekintéséről. Ugyanakkor a trópusi országok mássága számos egészségügyi veszélyt rejt a merőben eltérő higiéniés viszonyok miatt.
Elképesztő higiénés állapotok
Ezek a különleges helyek sokszor éppen autentikusságukkal varázsolnak el bennünket, és aki első alkalommal utazik egzotikus országba, legtöbbször sajnos nincs felkészülve azokra a rossz higiénés körülményekre, melyek ott fogadják. A közmű és csatorna ellátottság a világ trópusi övezetében szinte mindenhol elmaradott. Az egyenlítő környéki országokban általánosan problémás lehet az ivóvíz és minden élelmiszer is, amely a szennyezett ivóvízzel kapcsolatba kerül. Sokszor a fejletlen csatornarendszerek egybefüggnek az ivóvízhálózattal. Nem véletlen, hogy ezeken a helyeken gyakoriak a hastífusz és hepatitis A járványok. Ezek a betegségek a rossz higiénés körülmények miatt, széklet útján, szennyezet étel, ital és tárgyak közvetítésével terjednek. Mivel a kezdeti időben a beteg hosszabb ideig is tünetmentes lehet, akaratán kívül megfertőzheti a környezetébe kerülőket.
Kockázatos finomságok: hepatitis fertőzésveszély lépten-nyomon
A hepatitis A fertőzést széklet útján, szennyezett ivóvízzel vagy étellel, a beteg emberrel való egyszerű érintkezéssel kaphatjuk el. Akár egy étteremben, vagy a strandon is megfertőződhetünk. Hiába rendelünk ugyanis az ebéd mellé üveges ásványvizet, ha az ínycsiklandó gyümölcsöket vagy zöldségeket szennyezett csapvízzel mossák meg. És ugye nem is gondolnánk arra, hogy a koktélunkat vagy üdítőnket hűsítő jégkocka is készülhet szennyezett csapvízből. A nyers vagy nem kellő hőfokon és ideig főzött, különleges tengeri herkentyűk szintén hepatitis A vírusfertőzést okozhatnak. A betegség magas lázzal, sárgasággal és hosszú hetekig tartó kórházi kezeléssel járhat.
A hastífusz baktériuma is hasonló módon, széklettel, szennyezett étellel és itallal terjed. Megkaphatjuk azonban szennyezett tárgyak és fertőzött emberek érintése által is. A kórokozó könnyű terjedési módja miatt évente mintegy 22 millió ember fertőződik meg hastífusszal, s közel 200.000-en bele is halnak a betegségbe. A zsúfolt utcák, a közkedvelt turisztikai nevezetességek, éttermek és nyüzsgő piacok így a felejthetetlen élmények mellett súlyos szövődmények forrásaivá válhatnak. A hastífusz kórokozója, a Salmonella typhi baktérium ugyanis a véráramba jutva több szerv károsodását, szív és idegrendszeri szövődményt és a bélfal átlyukadását okozhatja.
Érdemes a hepatitis B ellen is védekeznünk, amikor a trópusi országokba készülünk, hiszen egy véletlen baleset, egy orvosi, kórházi kezelés vagy éppen egy felelőtlen szexuális viszony miatt is elkaphatjuk a fertőzést. A hepatitis B betegség hasonló tünetekkel jár, mint a hepatitis A, ugyanakkor az esetek 10 százalékában krónikussá válik, és májrákot vagy májzsugort okozhat.
Veszélyes egzotikus országok
A rossz közműellátottság miatt szinte a teljes trópusi övezetben elterjedt mind a hepatitis mind a hastífusz okozta betegség. Latin-Amerika és a Karib-térség legkedveltebb úti célpontjai, Mexikó, Brazília, Argentína, Dominika és Jamaica egyaránt veszélyes területnek számítanak, ahol sűrűn felbukkannak a hepatitis A és hastífusz járványok. Kiemelt figyelmet kívánnak az afrikai régió üdülőhelyei, így Kenya, Zanzibár, Mauritius, hiszen ezeken a helyeken jellemzően nincs közműellátottság, csatorna és ivóvízrendszer, a fertőzést hordozó széklettel és szennyeződéssel akár az utcán járva is találkozhatunk. Délkelet-Ázsia térségéből Thaiföldre, az Indonéz szigetvilágra és Indiára kell ügyelnie az utazónak, hiszen itt is könnyen megfertőződhetünk. Ha tehát ezekre a területekre készülünk, feltétlenül készüljünk fel alaposan, nehogy tragédiába torkolljon a csodálatos utazás. Legalább egy hónappal az utazás előtt érdemes felkeresni a háziorvosunkat vagy ellátogatni egy oltóközpontba, hogy egészségügyi tanácsot kérjünk, és felvegyük a szükséges védőoltásokat.
Hogyan védekezhetünk a hepatitis és a hastífusz ellen?
Fogyasszon megfelelően hőkezelt, megbízható forrásból származó ételeket és italokat! Semmiképpen se igyon csapvizet, mindig palackozott vizet válasszon! A zöldségeket és gyümölcsöket is ezzel mossa meg, majd hámozza meg őket! Kerülje a nyers kagylók, rákok, csigák, halak és jégkocka fogyasztását, és lehetőleg ne étkezzen utcai árusoknál! Fokozottan tartsa be a higiénés rendszabályályokat! 100%-os biztonságot azonban csak a védőoltások jelentenek. A több adagból álló hepatitis elleni oltási sor beadásával hosszú évtizedekre szóló védettséget szerezhetünk. Hastífusz ellen pedig már egyszeri oltással legalább 3 évre szóló közel 100%-os védettsége kaphatunk.
Ne hagyjuk, hogy a megbetegedésektől való félelem megakadályozzon bennünket abban, hogy elmerüljünk ezen varázslatos kultúrák világában! Megfelelő körültekintéssel és felkészüléssel ugyanis bátran kalandozhatunk, és felejthetetlen élményekkel térhetünk haza. Indulás előtt legalább egy hónappal mindenképpen keressük fel háziorvosunkat, vagy a legközelebbi oltóközpontot, és kérjünk védőoltást.
Sajnáljuk, a weboldalon a kommentek nem használhatóak!
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.
TovábbKoronavírus Magyarország

Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.
Hihető információk a koronavírusrólSzexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.
SzexturizmusMediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiUtazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkelOrszágajánló
Maldív-szigetek
Maldív-szigetek – a trópusi paradicsomA Maldív-szigetek kialakulásának őstörténete körülbelül 100 millió évre nyúlik vissza, amikor az afrikai és ázsiai tektonikus lemezek egymáshoz képest elmozdultak és a térségben rengeteg víz alatti vulkán működött. A vulkánok meleg falán korallpolipok százezrei telepedtek meg, amelyek a vulkanikus működés megszűnésével elkezdtek felfelé, a napfény felé növekedni. Így jöttek létre a korallzátonyokból kialakuló kis szigetek, amelyek a valódi trópusi paradicsomot jelentik az európai...
- Egészségügyi információ
- Időjárás
- Hasznos információk
- Nagykövetség
- Fizetőeszközök
- Szállodák, szálláshelyek
- Látnivalók
- Éghajlat
- Történelem
- Gasztronómia
Kommentek
Még nincsenek hozzászólások!