A hastífusz fertőzött ételekkel terjed, lázzal, köhögéssel jár, védőoltással megelőzhető, a fejlődő országokban gyakori betegség
Utazási betegségek
Hastífusz
Évente kb. 22 millió megbetegedés fordul elő a világ országaiban, amelyből kb. 200000-en meghalnak. Sok betegség enyhe tünetekkel zajlik, mely veszélyt jelent a betegség terjedése szempontjából. Hasonlóképpen veszélyesek a tünetmentes baktérium-ürítők is.
Hastífusz elleni védőoltás
A hastífusz megelőzésére injekciós és tablettás formában áll rendelkezésre megfelelő vakcina. Már egy védőoltás beadásával 3-5 évre szóló védettség érhető el.
Hastífusz
Panaszok és tünetek
- Magas láz
- Gyengeség
- Fejfájás, „ködös állapot”
- Rossz közérzet
- Száraz köhögés
- A lép megnagyobbodása
- Bőrkiütések (roseolák) elsősorban a has bőrén
- A magas lázhoz képest alacsonyabb pulzusszám
- Súlyos esetben a vékonybél vérzése, kilyukadása (perforáció) alakulhat ki
Kórokozó
- Salmonella typhi, Salmonella paratyphi baktérium
Átvitel
- Baktériummal szennyezett étel, víz fogyasztása
- Különösen veszélyesek a fejlődő országokban piacon vásárolt gyümölcsök, zöldségek, melyeket gyakran szennyvízzel locsolnak
- A beteg fertőző váladékával (széklet, vizelet) szennyezett eszközökről, környezetből a baktérium a fogékony emberbe kerülhet (piszkos kéz!)
- A szervezetbe került baktérium a vékonybélben szaporodik és a véráramba kerülve, okozza a megbetegedést
Hosszú távú hatása
- Az esetek egy részében baktériumhordozás alakul ki, mely a betegség terjesztése szempontjából veszélyes
Hol lehet megkapni a megbetegedést
- A betegség ritkán fordul elő a fejlett ipari országokban
- Számos Ázsiai országban gyakori
- Afrikai országokban
- Latin-Amerikai országokban
Gyógyítás
- A betegség antibiotikumokkal gyógyítható
Megelőzés
- Megfelelően biztonságos, hőkezelt ételt, italt szabad csak fogyasztani
- Gyakori fertőtlenítőszeres kézmosás szükséges
- Megfelelő védőoltás rendelkezésre áll
- A védőoltás csak a Salmonella typhi ellen véd, kb. 70-80%-ban, tehát más óvintézkedéseket is kell tenni a betegség elkerüléséhez
Utolsó frissítés: 2012. február
Hastífusz elleni védőoltás
Typhus abdominalis
A hastífusz megelőzésére injekciós és tablettás formában áll rendelkezésre megfelelő vakcina. Az oltóanyag nem nyújt 100%-os védelmet.
Kinek lehet adni?
- Olyan utazóknak, akik járványos területekre utaznak
- Baktérium hordozók környezetében élőknek
- Olyan laboratóriumi dolgozóknak, akik a baktériummal érintkezhetnek
- Megbetegedett személyek környezetében élőknek
Milyen készítmények adhatók és hogyan?
- Úgynevezett inaktivált baktériumot tartalmazó vakcina (injekciós forma):
- 2 év alatt nem adható
- Egy dózis elegendő védelmet nyújt, melyet 2 héttel az utazás előtt be kell adni
- 3-5 évente emlékeztető oltás javasolt
- Élő baktériumot tartalmazó szájon át adott vakcina:
- 6 év alatt nem adható
- 4 dózisban 2 napos szünetekkel adandó és az utolsó adagot az utazás előtt legalább 1 héttel kell bevenni
- Emlékeztető vakcináció javasolt 5 évenként
Mennyi időre ad védettséget?
3-5 évre szóló védettség érhető el, majd újraoltás javasolt.
Mikor nem javasolt a védőoltás?
- Ha valakinek súlyos allergiás reakciója volt korábbi tífusz oltás során valamilyen egyéb súlyos akut betegsége van
- Tablettás védőoltás nem adható olyanoknak, akiknek valamilyen, a szervezet védekező mechanizmusait károsító betegsége van (pl. AIDS), vagy az immunrendszert gátló gyógyszereket szed.
- Tablettás vakcina nem adható bizonyos antibiotikumokkal együtt, mert az antibiotikum elpusztítja a tablettában levő kórokozókat és a vakcina hatástalan lesz
- Terheseknek csak jelentős fertőzésveszély fennállásakor adható.
Sajnáljuk, a weboldalon a kommentek nem használhatóak!
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében
A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.
TovábbKoronavírus Magyarország
Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.
Hihető információk a koronavírusrólSzexturizmus
A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.
SzexturizmusMediterrán utazás veszélyei
Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiUtazás kedvencekkel
A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel
Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkel
Kommentek
Yrisz (zsófi részére)
2015.11.19 21:38
Sziasztok, erre az egyiptomi hasmenéses,hányásos, esetleg lázzal járó betegségre csak egyetlen gyógyszer jó, csak ott Egyiptomban kapható sajnos, a neve Antinal..elég napi 1 max 2 szem, és a betegségnek vége, itthon a forgóvírusos megbetegedés hasonlít ehhez a betegséghez. Kint éltem 4 évet, ezalatt többször bekaptam a betegséget, csak ez a gyógyszer segített...ha megy ki ismerősöd, hozass vele.Sajnos a hazai gyógyszerek másféle baktériumra jók. Jobbulást kívánok, orvostól kérj forgóvírusra való gyógyszert, hátha az jobban segít.
ozmester (TP részére)
2012.12.30 08:45
...nna és ? mi lett az eredménye a teszteknek ??? ha nem kapok választ akkor , értem....részvétem a családnak !
barbara
2011.11.20 19:08
Én Indiában voltam. Szedtem a malária ellenit, de a rendszeres utazók szerint felesleges, mert az csak egy típusú maláriára jó, ott pedig ha mégis megcsípne valami, úgyis a saját vakcinájukat adják be, de 2 hét alatt egy csípésem sem lett. Minden oltást felvettem: hepa, agyhártya és még babakorban a tífusz elleni. És hasmenésem sem lett. Jövőre ismét utazom 16 napra. Vagyis ha az alap higiéniát betartod no para. Az pedig ennyi: ne egyél utcai árustól, csak palackos vizet igyál, használ fertőtlenítő zselét naponta többször, főleg evés előtt, wc után. És a fogmosáshoz is palackos vizet használj! Jó utat.
Gabcsika
2011.09.15 13:30
Mielőtt Indiába mentél , szedtél maláriatablettát és kaptál oltásokat TP?
TP
2011.09.12 21:34
Indiába se menjen inkább senki, holnap jön a malária és koleratesztem...
Robi
2011.02.08 09:10
Hát én is kint voltam Braziliában és nekem is hányás jött elő meg hasmenis ami nem volt kevés és nagyon elgyengültem ami miatt dolgozni sem tudtam menni.
andi (Bogi részére)
2009.02.17 07:23
Szia! Szegény, biztos összeszedtél valami trópusi vírust. Szerintem mielőbb menj el az orvoshoz, vagy esetleg kérdezd meg itt az orvosi tanácsadásban, hogy mit tégy: http://utazaselott.hu/orvos-online-gyik.html
Bogi
2009.02.11 13:39
Brazíliában voltam 4 nappal ezelőtt. Hányás jött ki rajtam és még rengeteg emberen. Volt aki lázas volt és hasmenést kapott. Nekem mióta itthon vagyunk vannak napjaim, amikor nagyon rosszul vagyok. Gyengeség, hányás, hasmenés tör rám.
zsófi
2008.07.23 14:22
Sziasztok!Én egy hete jöttem meg Egyiptomból! (Fantasztikus volt, életem eddigi legszebb nyaralása!!!) DE! Ott semmi bajom nem volt, de amint hazaértem hasmenés kezdődött, egyszer komolyodott, szédülés, hányinger, gyengeség, gyororgörcs, gyomorégés. A hasmenés megszűnni látszik, de a többi tünet megmaradt. Nagyon aggódom most már. Mi lehet a bajom? Meg szeretnék gyógyulni.A létező összes gyógyszert kipróbáltam már: lopedium, normaflore, quamatel, venter, no-spa, tisacid
Netti
2008.06.29 21:02
2 napja jöttem haza Egyiptomból-1 hétig hányás hasmenéssel küzdött a repcsi 80%-a. Szerintem ezt nem lehet kivédeni. Emellett gyönyörű volt:-)
Németh Vivien
2008.06.24 18:12
Számomra fontos, hogy ne legyek a nyaraláson beteg!Egyiptomba megyek és szeretnék maximális védelmet szerezni, de a baráti családok az mondják nem kell. Mit tegyek? Vivi
dina
2008.06.15 12:32
kérjetek rá antibiotikumot valakitől aki hajlandó észrevenni, hogy ez a baj, és igyatok normaflort.
dana
2007.12.24 19:17
Üdv! Hol juthatok ehhez a vedooltashoz?Koszonettel