Aktuális
Tanácsok a télen autóval utazóknak
2024-01-18
Ha tél, akkor indul a síszezon, és persze a hegyvidéki bungalók, szállodák forgalma is megsokszorozódik. Nagyon sokan vágnak neki a hideg időben is, hogy kiélvezhessék a téli pihenést és aktív kikapcsolódást. Ám mielőtt nekivágnánk egy ilyen kalandnak, mindenképp készüljünk fel alaposan. Ne csak a szállást foglaljuk le, hanem az autónkat is készítsük fel az utazásra.
Tanácsok az autó téli felkészítéséhez utazás előtt
Bár az autók téli felkészítését sokan megteszik már a hideg idő kezdetén, hiszen erre a mindennapi közlekedésnél is szükség van, mégis érdemes plusz odafigyelésben részesíteni az autó, mielőtt nekivágunk az utazásnak. Ha még nem tettük be a jégoldót és a jégkaparót, nem cseréltük le a textil lábtörlőket gumi lábtörlőre, és nem néztük meg az ablaktörlő lapátok állapotát, akkor ezt mindenképp tegyük meg indulás előtt – írja a GumiabroncsAkciók.
A szerelőt is érdemes felkeresni, hogy átnézhesse a féket, a váltót és persze az izzókat is. A gumicsere is lényeges lépése a téli felkészülésnek. Sajnos még mindig sokan vannak, akik nem teszik fel a téli szettet télre, mondván, úgysincs gyakran hó idehaza. Utazás előtt azonban mindenképp érdemes lecserélni a nyári gumikat télire, egyrészt, mert így biztonságos, másrészt, mert akadnak országok, ahol kötelező ezt megtenni.
Hol kötelező a téli gumi és a hólánc?
Az utazás előtt arról is érdemes tájékozódni, hogy hol kötelező a téli gumi. Magyarországon nem kötelező, ahogyan Portugáliába, Szlovákiában, Spanyolországban, és Svájcban sem. Ugyanakkor például Ausztriában kötelező a télies útviszonyok között, de ugyan ez a helyzet Németországban, Romániában, és Szlovéniában is. Csehországban és Olaszországban ugyan nem kötelező feltenni a téli abroncsokat, ugyanakkor vannak olyan szakaszok, ahol táblák jelezhetik a kötelező használatot, ezért érdemes ezekben az országokban is téli gumival közlekedni.
A hólánc kérdése érdekes, egyes országokban, mint Ausztria, Csehország, Svájc, Spanyolország, Szlovénia, Portugália, Németország és Franciaország kötelezően az autóban kell lennie, ha az országba utazunk, vagy átutazók vagyunk, viszont például Szlovákiában, Svédországban vagy Lengyelországban egyenesen tilos az használatuk. Magyarországon, nem kötelező, de használható.
Vezetési tippek a téli autózáshoz
Ha már felkészítettük az autónkat a téli közlekedésre, nem árt magunkat is felkészíteni. Akinek nincs túl sok tapasztalata a téli közlekedésben, akkor valószínűleg meglepetésként éri majd, ha egy csúszósabb szakaszon esetleg az autó nem úgy viselkedik, ahogy megszokta. Az irányíthatóság és a fékezhetőség télen más lehet, mint nyáron, erre pedig nem árt felkészülni. Amennyiben ritkán vezetünk télen, és hosszabb útra indulnánk autóval síelni, kirándulni vagy túrázni, érdemes felkeresni egy vezetéstechnikai gyakorlópályát, és szakember segítségével felkészülni a téli vezetésre.
Emellett arra is érdemes figyelni, hogy télen a követési távolságot és a sebességkorlátozásokat betartsuk, hiszen az időjárási körülmények korlátozhatják az irányíthatóságot vagy épp a fékezhetőséget. A láthatóság is fontos kérdés télen, ezért célszerű nappal is bekapcsolni a tompított fényszórót, bárhol is közlekedünk.
Kiemelt témák
Mediterrán utazás veszélyei
Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiEgzotikus utazás
Az egzotikus utazási szezonban gyönyörű homokos partok, forró, napsütéses idő, különleges kultúrák és érdekes tájak várják az utazókat. Ugyanakkor a legszebb, legkedveltebb trópusi úti célpontok a fejlődő világ országaiban helyezkednek el, ahol az európai normáktól eltérő higiénés viszonyokkal találkozhatunk.
Egzotikus utazásUtazás autóval
Évente több millió magyar autós indul külföldre, nagy részük a nyári hónapokban lépi át az országhatárt. A nyaralásra azonban készülni kell, hogy elkerülhessük az utazás során felmerülő problémákat.
Utazás autóvalUtazás kedvencekkel
A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel
Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkelOrszágajánló
Szerbia és Montenegró
Szerbia és Montenegró (szerbül, cirill írással: Србија и Црна Гора, latin írással Srbija i Crna Gora) két korábbi jugoszláv tagköztársaság, Szerbia és Montenegró államszövetsége volt, amely 2003. február 4-én alakult, és 2006. május 21-én bomlott fel, amikor Montenegró (Crna Gora) lakossága népszavazás útján a függetlenség mellett döntött. Az új állam, Crna Gora, 2006. június 3-án nyilvánította ki hivatalosan függetlenségét.Szerbia és Montenegró, a valaha igen ígéretes szocialista Jugoszlávia romjain megmaradt ország, mind... Szerbia és Montenegró