Aktuális
Itt van a kutya elásva! – hogyan repüljünk háziállattal? I. rész
2013-04-04
Szerző: Gódor Kitti
A repülőgépen való utazás nem természetes egy házi kedvenc számára. Különösen, ha az első alkalommal repül, félhet, szoronghat, persze nagy egyedbeli különbségek lehetnek. Nem mindegy, hogy kedvencünk velünk együtt utazik a repülő utasterében, vagy "poggyászként" kerül feladásra, s a csomagtérben "vészeli át" az utat. Ha mégis a repülő mellett döntünk, tanácsos felkeresnünk állatorvosunkat, tájékozódnunk kell az egyes repülőterek, légitársaságok állatszállításra vonatkozó szabályzatairól, mindemellett be kell szereznünk néhány egészségügyi okmányt is!
A háziállattal történő utazáshoz többféle közlekedési eszköz is rendelkezésünkre áll. Mind közül talán a légiközlekedés igényli a legtöbb előkészületet részünkről, így gazdaként érdemes megfontolni, hogy a nyaralásra magunkkal vigyük-e kedvencünket. Dr. Sátori Ágnes állatorvos szerint „hazánkban ma már nagyon jó állatpanziókat lehet találni, ahol a háziállat ugyanúgy „nyaralhat” mint a gazdája.” Ha mégis négylábú barátunk társaságában szeretnénk eltölteni vakációnkat, és utazásunkhoz a repülőt választjuk, ajánlatos megtennünk néhány előkészületet!
Általánosságban elmondható, hogy a kisebb testű állatok a gazdival együtt a fedélzeten utazhatnak, míg nagyobb testű társaik a raktérben kapnak helyet. Lényeges azonban, hogy a súlyhatárokról, a hordozó láda ideális méretéről, valamint a szükséges egészségügyi okmányokról, védőoltásokról minden esetben előre tájékozódjunk az adott légitársaságnál!
Air France:
- van lehetőség kutyák és macskák szállítására, de ezt a jegyek lefoglalásánál jelezni kell
- 6 kg alatt (ez a háziállat és a konténer súlya összesen) max. 55 cm x 35 cm x 25 cm méretű hordozóban a fedélzeten utazhat az állat
- a vakvezető kutyák minden esetben, súlyhatár nélkül az utastérben utaznak
- az utazáshoz az Európai Unión belül microchip szükséges
- az állatnak legalább 15 hetesnél idősebbnek kell lennie
- rendelkezni kell európai útlevéllel
- veszettség elleni oltás megléte és erről igazolás szükséges
- a légitársaság felhívja a figyelmet arra, hogy a pisze orrú háziállatok (bulldog, boxer, palotapincsi vagy perzsa macska) légzési nehézségekben szenvedhetnek az utazás során, ezért kérik, hogy utazás előtt konzultáljanak az állatorvossal
Turkish Airlines
- van lehetőség kutyák és macskák szállítására
- a fedélzeten 45x35x23 cm méretű hordozóban
- az utastérbe felvihető állat súlya (a hordozóval együtt) nem haladhatja meg a 6 kg-ot (kivétel a vakvezető kutyák, esetükben nincs súlyhatár)
- ha az állat illetve a láda súlya együttesen meghaladja a 6 kg-ot, a szállítás a raktérben történik
- a ládára az állat illetve a gazda nevét is rá kell írni
- az állatnak egészségesnek és nyugodtnak kell lennie, ha a személyzet azt látja, hogy agresszív, megtagadhatja annak szállítását
- az állatnak rendelkeznie kell érvényes oltási bizonyítvánnyal, egészségügyi papírokkal, amelyeket a beszálláskor kérhetnek, ellenőrizhetnek
- vemhes, beteg állatot nem szállítanak
- az állatokat tilos a repülés időtartama alatt eltávolítani a ládából
Wizzair
- nem szállít állatokat
- kivételt képez a rászoruló utassal együtt utazó vakvezető kutya
- ők súlyhatár nélkül a fedélzeten utaznak
Lufthansa
- van lehetőség kutyák és macskák szállítására, erre vonatkozó igényünket a jegyek foglalásánál, vagy legkésőbb a repülés előtt 24 órával jelezni kell
- 8 kg a súlyhatár kisméretű állatok esetében (a hordozóval együtt)
- hordozó mérete max. 55 cm x 40 cm x 23 cm
- nagyobb állatok szállítása a raktérben történik
- lehetőség van kísérő nélküli állatok szállítására is
- a harci kutyákra különleges előírások vonatkoznak, ezekről érdemes előre tájékozódni
- 4 féle ketrec méretet fogadnak el, ezekről a légitársaság honlapján tájékozódhatunk
Az előírások nemcsak a reptéren valamint a fedélzeten vonatkoznak ránk, ha háziállattal utazunk. Minden országnak vannak bizonyos általános beutazási szabályai, amelyeknek szintén meg kell felelnünk. Ilyen például az Európai Unió országainak esetében a kötelező mikrochipes megjelölés, az egységes európai útlevél (a Magyar Állatorvosi Kamara állítja ki) és az érvényes veszettség elleni védőoltás (az utazást legkorábban az első oltástól számított 21 nap múlva lehet megkezdeni). Fontos azonban megjegyezni, hogy néhány EU-s ország állatokra vonatkozó beutazási előírásai eltérhetnek az általános elvárásoktól, így még ezen országok esetében is érdemes előre tájékozódni! Az EU-n kívüli, ún. harmadik országokba történő beutazásnak országonként más-más feltételei lehetnek, amikről szintén célszerű előre informálódni!
A cikk még nem ért véget! Folytatás itt: http://www.utazaselott.hu/cikkek-itt-van-a-kutya-elasva-----hogyan-repuljunk-haziallattal-ii-resz.html
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.
TovábbKoronavírus Magyarország

Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.
Hihető információk a koronavírusrólUtazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkelUtazás autóval

Évente több millió magyar autós indul külföldre, nagy részük a nyári hónapokban lépi át az országhatárt. A nyaralásra azonban készülni kell, hogy elkerülhessük az utazás során felmerülő problémákat.
Utazás autóvalMediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyei