Sokan egzotikus tájakat választanak az utazásuk célpontjaként a nyári szabadság eltöltéséhez
Aktuális
Egészségtudatos utazás
2008-07-10
Forrás: Gyógyszerész Továbbképzés
Szerző: Seper Balázs
Egy statisztika szerint minden tizedik utazó megbetegszik valamilyen betegségben az utazása során. Kellő odafigyeléssel és megfelelő védekezéssel ezek jelentős része megelőzhető lenne. 2007-ben az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a háziorvosok körében „Útlevél a biztonságos utazáshoz” címmel programot hirdetett. A program célja az volt, hogy az utazók még az utazás előtt kapják meg a megfelelő oltásokat, gyógyszereket és jótanácsokat háziorvosuktól. A meghirdetett egészségügyi program legaktívabb háziorvosa az Ásotthalmon dolgozó dr. Schemmel Ágnes volt, akit a gyógyszertárakban a betegtájékoztatás során is használható, az utazáshoz kapcsolódó praktikus tanácsokról kérdeztük.
Sokan egzotikus tájakat választanak az utazásuk célpontjaként a nyári szabadság eltöltéséhez. Milyen védőoltások beadására célszerű az utazás előtt gondolni?
Két dolgot szeretnék kihangsúlyozni: az első, hogy itthon legalább annyi veszélye van egy utazásnak, mint külföldön, a második, hogy a megelőzésre nem csak a nyári szabadság idején kell gondolni. Figyelembe kell venni, hogy mosatlan vagy szennyezett vízzel mosott gyümölcsök, saláták fogyasztásával hepatitis A-t kaphatunk, nem csak egzotikus helyeken, hanem Magyarországon is. Az egészségügyi dolgozóknak, és azoknak, akik a 8. osztályban nem kaptak kötelező hepatitis B elleni védőoltást, a kombinált oltóanyagot ajánlom. Öt szúrás helyett három, és a hepatitis A és B ellen is véd. Az utazásra való felkészülést több héttel az elutazás előtt kell elkezdeni. Mindig csodálkozom, amikor a betegek beszaladnak a rendelőmbe, hogy: „Doktornő, a hét végén külföldre utazom, és ilyen-olyan védőoltást kérek, de gyorsan!” Európai utazásnál mindenképpen ajánlott a kullancs enkefalitisz elleni védelem. A első oltást indulás előtt legalább három héttel, a másodikat az elutazás előtti héten kell beadni. Gyors oltási sémával egy hét különbséggel adható, de a védettséghez (a második oltástól számítva) minimum két hét kell. Hazaérkezéskor nem szabad elfelejteni az emlékeztető oltást, amely legalább 5 évre védettséget ad. Alapszabály, hogy elsősorban a gyógyíthatatlan betegségek elleni védőoltásokat vegyük fel, vagy újítsuk meg!
Mit tanácsoljon a gyógyszerész, ha krónikus beteg utazik?
A krónikus betegek a gyógyszereiket a kézitáskába tegyék a repülőn és kiránduláson is. Utazás során még fontosabb a pontos gyógyszerszedés a megváltozott körülmények között is, mint pl. a klímaváltozás, a légnyomás különbség, az eltérő étrend és az ebből eredő eltérő felszívódás. Tavaly az egyik betegem mesélte, hogy külföldi útja alkalmával a vámosok a beutazásakor sokallták a gyógyszereit. Azóta mindenkinek kiadjuk az igazolást a betegségéről, és a szedett gyógyszerek listáját. Alvadásgátló gyógyszert szedő beteg esetében tanácsos az iratok között tartani egy erről szóló kártyát, amely baleset esetén életmentő információ lehet. Ezekre a dolgokra is fel lehet hívni a figyelmet a gyógyszertárban.
Mi a helyzet a cukorbetegekkel?
Cukorbetegek különösen figyeljenek az étkezésre. Nekik fokozottan kell ügyelniük arra, hogy az eltérő elkészítési mód miatt más lehet ugyannak az ételnek a szénhidráttartalma, mint itthon. Táskájukban mindig legyen elszopogatható cukorka. Nemcsak saját utazásukat, hanem utastársaikét is megronthatja egy eszméletvesztéssel járó rosszullét. Ennek nagyobb a veszélye, mint a magas vércukor szinttel járó szomjúságnak. Az inzulint, ha az a patronban van, a készülékkel együtt utazási hőmérsékleten tárolhatják. Repülőn nem szabad a poggyásszal együtt feladni, mert a csomagtérben uralkodó mínusz 50 C éppen úgy károsítja az inzulint, mint a meleg. Nem célszerű betenni a minibárba sem, mert úgyis ottfelejtik. Ha időzónákon utaznak keresztül, célszerű még indulás előtt kiszámolni, hogy mikor kell beadni a következő adag inzulint.
Hosszabb repülő- vagy buszút során megnő a trombózis veszélye. Kik tartoznak a rizikócsoportba? Mit javasoljon ilyenkor a gyógyszerész?
A hosszabb repülő vagy buszút alkalmával lehet szalicilsav tartalmú tablettát fogyasztani az indulás előtti naptól számítva naponta. A szalicil érzékenyek kivételével szinte minden felnőtt szedheti. Tudniuk kell azonban, hogy az aszpirin-tartalmú gyógyszerek elsősorban és főleg az artériás trombózisok kialakulását gátolják a vérlemezkék összecsapzódásának gátlása révén. Az aszpirin a vénás trombózis megelőzésére nem alkalmas. Azok az utazók, akiknek már volt mélyvénás trombózisuk, netán tüdőemboliájuk, vagy azok, akiknek a családjában, közeli rokonoknál fordult elő ilyesmi, sokkal jobban teszik, ha a 3-4 órás repülőútnál hosszabb út előtt egyetlen ampulla ún. alacsony molekulasúlyú heparint adnak be saját maguknak, indulás előtt a has bőrébe, majd ugyanezt megismétlik hazautazáskor. Azoknak a betegeknek, akik folyamatosan orális alvadásgátlót szednek, és az INR-értékük terápiás tartományban van, semmit sem kell tenniük. Sőt, ha az antikoagulánst szedő beteg repülőút kapcsán még aszpirint is fogyaszt, azzal súlyosan fokozza a vérzés veszélyét! Ha a kint tartózkodás időtartama a 4-6 hetet meghaladja, feltétlenül javasolt az idegen országban is az INR-érték meghatározása és a szükség szerinti dózismódosítás! A túlsúlyosak, visszeresek, a vízhajtót szedők, az érrendszeri betegek veszélyeztetettek elsősorban, és az idősek is a lassú keringésük miatt. Számukra óránként az ülésből való felkelés, a végtagok mozgatása, tornáztatása javasolt.
Hogyan napozzunk? Mi a teendő napszúrás esetén?
Márciusban elkezdem mondogatni a betegeimnek, hogy vegyenek legalább negyvenes faktorú fényvédő krémet. A gyógyszerészek segítenek a pénztárcához illő márka kiválasztásában. Fontos, hogy a használat módját is elmondják: a napvédő szert száraz bőrre kell kenni, mert ha már megizzadtunk, akkor a sós víz nem engedi a megfelelő mélységbe szívódni. A napsugárzás károsító hatása a leégéstől a melanómáig terjed. A világos hajú, világos bőrű, szeplős emberek hajlamosak igazán a leégésre. A bőr emlékszik: ha bármilyen sérülés érte korábban (égés, műtét stb.), sokkal érzékenyebb a napsütésre, és hamarabb leég. Jegyezzük meg, hogy a 40-es fényvédő azt jelenti, hogy 40-szer tovább maradhatok a napon, mintha be sem kentem volna a bőrömet, azonban a fényvédő használata sem jelent végtelen idejű napozást a parton! Ha közben bementünk a vízbe, újból kenjük le magunkat. A megégett bőr megnyugtatására szolgáló szerek enyhülést adnak. Ha este fejfájás, émelygés jelentkezik, borzongás, láz vagy hőemelkedés kíséretében, akkor biztosak lehetünk benne, hogy napszúrást kaptunk. Miután bevettünk egy noraminophenazon tartalmú gyógyszert, odakészítettük a jeget, amit majd a tarkónkra teszünk, feküdjünk le egy csendes szobában. Ha nem múlik a panaszunk, szóljunk orvosnak, hiszen agyhártyagyulladásszerű állapotban vagyunk, a tüneteket az agyhártyák izgalma okozza.
Mit tegyen az utazó, ha az utazás alatt megsérül?
A különböző méretű sebtapaszok mellett mi mindig viszünk magunkkal rugalmas pólyát. A bámészkodó turista nem néz a lába elé és könnyen kificamíthatja a bokáját. Nagyon kellemetlen lemaradni a várva várt túráról egy sérülés miatt. Gyulladás és fájdalomcsillapító célból ilyenkor jól jöhet valamilyen NSAID tartalmú kenőcs, vagy krém is. Apropó: vérzés. Klímaváltozás, nyomáskülönbség repülő vagy magas hegyek miatt előfordulhat orrvérzés, főleg ha van egy kis visszértágulat az orrsövényen. A nálunk lévő vattabuci – bekenőcsözve, kb. fél óráig jó szorosan az orrba gyömöszölve –, elegendő a vérzés megállításához. Ha nem szűnik, vagy naponta ismétlődik, menjünk orvoshoz, mert orrvérzést a normálistól eltérő vérnyomás is okozhat. Sérüléskor, vérzéskor, vagy akár hányinger ellen, gondolhatunk a recept nélkül kapható homeopátiás szerekre is. Az a gyógyszertár, amely tart homeopátiás készítményeket, egész útipatikát összeállíthat ezekből a szerekből.
Probiotikumok segítségével megelőzhetők-e az utazás során a bélfertőzések?
Hányás, hasmenés gyakran előfordul, hiszen mást, másképpen eszünk, mint odahaza. Ne igyunk csapvizet, mert eltérő az E. coli összetétele és mennyisége. Ehhez a helyi lakosok hozzá vannak szokva, de nekünk hasmenést okozhat. Tanácsos a jégkocka fogyasztását elkerülni, illetve palackozott vizet inni. A leghatékonyabb megelőzés, ha mindenkinek van saját, személyi használatú pohara-csészéje, amit naponta sajátkezűleg tisztít és fertőtlenít. Az utazási hasmenés palliatív kezelésére az utazás egész ideje alatt probiotikumot lehet fogyasztani, ami kedvezően hat az emésztésre, és erősíti a szervezet immunállapotát, de megelőzésre alkalmatlan. Ha mégis utolér minket a hasmenés, akkor a tünetek enyhítésére hasznos segítséget jelent a loperamid tabletta.
Mi az a minimum, amit mindenkinek célszerű magával vinnie a nyaralásra?
Ajánlatos magunkkal vinni fájdalomcsillapítót, széntablettát, probiotikumot, görcsoldót, széles spektrumú antibiotikumot és nem szteroid gyulladáscsökkentőt. Ez utóbbi a bokaficamtól a légkondicionáló okozta arcüreggyulladásig mindenre jó. Rovar- és szúnyogirtó szerek, illetve a csípések okozta kellemetlen tünetek enyhítésére szolgáló kenőcsök sem maradhatnak el. A térkép, útikönyv és szótár mellett ne hagyjuk itthon a megkötött utas baleset- és poggyászbiztosítást sem.
Beszélgetésünk azt a látszatot keltheti, hogy nagyon veszélyes utazni.
Mindez, amiről szó volt, saját otthonunkban is előfordulhat. Ha nem a divatos helyeket választjuk úti célnak, hanem figyelembe vesszük saját ízlésünket, szokásainkat, biztosan jól fogjuk érezni magunkat a nyári szabadság alatt. A relaxáció, a környezetváltozás, a klíma és a kényeztetés hatására még a meglévő betegségünk is javulhat. Éljünk a pihenés és kikapcsolódás lehetőségével, amikor csak tehetjük!
Seper Balázs
A témáról bővebben Mediterrán utazás és Utazás gyerekkel rovatunkban olvashatsz.
Sajnáljuk, a weboldalon a kommentek nem használhatóak!
Kiemelt témák
Hasonló hírek
Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.
TovábbKoronavírus Magyarország

Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.
Hihető információk a koronavírusrólSzexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.
SzexturizmusMediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.
Mediterrán utazás veszélyeiUtazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.
Utazás kedvencekkelUtazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.
Utazás gyerekekkelOrszágajánló
Marokkó
A legnyugatibb kelet – MarokkóA kelet varázsa az Atlanti-óceán partján, ez Marokkó, a magyar turisták számára is egyre kedveltebb úticél. Az országot talán a Casablanca című film tette igazán híressé, és azóta is a romantika csodálatos világa ez az észak-afrikai ország. Marakesh építészeti remekei és az Atlasz-hegység hófödte csúcsai erős kontrasztot alkotnak a sivatag végeláthatatlan hullámaival. Rabat, a főváros leghíresebb látnivalója a Tour Hassan, a befejezetlen minaret, míg a legfelkapottabb üdülőhely, Agadir, 300 méter széles,...
- Egészségügyi információ
- Időjárás
- Hasznos információk
- Látnivalók, időtöltés
- Történelem, kultúra
- Gasztronómia
Kommentek
Még nincsenek hozzászólások!