Gyakran ismételt kérdések

1  | 2  | 3  | 4

Együtt is be lehet adatni az utazással kapcsolatos oltásokat?

Az utazási oltások együtt adhatóak (kötelező gyermekori oltásokkal is), azonban arra kell ügyelni, hogy különböző testtájakba adják. Az élővírus oltásokat (pl. sárgaláz, bárányhimlő) is fel lehet venni egyszerre, ekkor azonban arra kell figyleni, hogy a beadásuk egyidőben történjen meg. Amennyiben nem így történik, a két élővírus oltás felvétele között legalább 4 hét szünetet kell tartani.

Európán belül a tengerpartra utazunk két kisgyermekkel. Ötcsillagos szállodában fogunk lakni, és nagyon odafigyelünk majd, hogy palackozott vizet igyunk, és azzal is mossunk fogat és kezet. Ha mindenre odafigyelünk, akkor is érdemes...?

Európán belül a tengerpartra utazunk két kisgyermekkel. Ötcsillagos szállodában fogunk lakni, és nagyon odafigyelünk majd, hogy palackozott vizet igyunk, és azzal is mossunk fogat és kezet. Ha mindenre odafigyelünk, akkor is érdemes hepatitis A elleni védőoltást felvenni? A környezetemben nagyon megoszlanak a vélemények.

A hepatitis A vírus nagyon könnyen terjed. Tulajdonképpen nincs rizikómentes ország. Még megfelelő higinés körülményekkel rendelkező, nagyon tiszta, higiénikus éttermekben és szállodákban is előfordult már külföldön és Magyarországon is, igaz, ezek az esetek nem túl gyakoriak. Az oltás mellékhatásával ritkán találkozunk, ez leginkább néhány napig tartó
fájdalom az oltás helyén. Egy oltás néhány évre, fél év elteltével adott ismétlő oltás 15-20 évre ad védettséget.

 

Hepatitis A védőoltás

Ha a velem egy háztartásban vagy közvetlen közelemben élő ember trópusi országba utazik, és maláriás lesz, elkaphatom-e tőle hazautazása után?

A malária szúnyogcsípés révén terjed, így gyakorlatilag nem kaphatja el partnerétől vagy ismerősétől. A malária elég súlyos betegség, így kórházba kerülnek, akik elkapják, ott pedig szúnyogmentes környezetben vannak. Lényeges azért, hogy aki trópusi területen jár, és hazatérve megbetegszik, forduljon orvoshoz és jelezze, hogy a trópusokon járt.

Ha megszakadt az oltási sor az 1. vagy 2. oltás után, akkor újra kell-e kapnom az egész sorozatot?

Amennyiben 5 éven belül kapta az utolsó oltást, akkor ott folytatható, ahol abbahagyták a sort, amennyiben 5 éven túl, akkor elölről kell kezdeni.

Ha nem tudom, hogy kaptam-e hepatitis B elleni védőoltást, akkor beadathatom?

Nem veszélyes az úgynevezett „ráoltás”, hiszen az oltások esetében valószínűtlen a túladagolás. Ha valaki véletlenül többször kapja meg a vakcinát, az többször emlékezteti a szervezetet arra, hogy hogyan kell majd a vadvírussal szemben védekezni. A véletlen ráoltás tehát csak erősíti a védelmet.
Mód van azonban arra is, hogy a védettséget bizonyító ellenanyagszinteket vérvizsgálattal kimutathassuk, még az esetleges ráoltás előtt. Fertőző osztályok laboratóriuma végez ilyen vizsgálatot.

Ha valakinek már volt a hepatitis A vagy B betegsége, újból megfertőződhet?

Amennyiben valaki már átesett hepatitis A fertőzésen, életreszóló védettséget szerez, tehát újra nem kaphatja meg, és védőoltást is felesleges adni ellene (bár ilyen esetekben is veszélytelen az oltás, csak felesleges). Hepatitis B esetében is marad annyi ellenanyag a szervezetben, amely véd az újabb fertőzésektől. A gond a hepatitis B fertőzés esetében, ellentétben a hepatitis A fertőzéssel, az, hogy kb. az esetek 10%-ban a fertőzés krónikussá válhat, és évekig, évtizedekig tartó krónikus májgyulladás alakul ki, mely gyakran májrákhoz, májzsugorhoz vezethet. De újra fertőződés ilyenkor sincs, csak a szervezet nem tudja teljesen kitisztítani magából a hepatitis B-vírust.

Hány éves kortól lehet beadatni az utazással kapcsolatos védőoltásokat?

A hepatitis B elleni védőoltás születéstől fogva adható. A hepatitis A elleni és a kullancs elleni védőoltásokat egy éves kortól lehet alkalmazni. A tífusz elleni védőoltás 2 éves kortól lehet beadni, míg a sárgaláz és bárányhimlő elleni vakcina 9 hónapos kortól adható. Az influenza elleni védőoltást fél éves kortól lehet alkalmazni.


Védőoltások leírásáról bővebben itt olvashatsz.

Hogyan terjed a hepatitis fertőzés?

A hepatitis A fertőzés szennyezett étel, ital, szennyezett csapvízzel mosott, vagy mosatlan gyümölcsök útján terjedhet. A fagylalt (főzött), és minden jégkockával felszolgált ital, tengeri herkentyű, kagylók hepatititis A fertőzést közvetíthet.

A hepatitis B vér és testváladékok (sperma, nyál) útján terjed. A fertőzés átvitelére alkalmas lehet karcolás, piercing berakatása, tetoválás készítettése, pedikűr, manikűr, akupunktúrás kezelés, sebészeti, fogászati beavatkozás és fodrász szolgáltatás igénybe vétele. Borotva, fogkefe, körömvágó olló közös használata is hepatitis B fertőzést okozhat.

Hol lehet kérni és beadatni az oltásokat utazás előtt?

Az utazási védőoltások és a malária elleni gyógyszer a többi védőoltáshoz hasonlóan vénykötelesek. Felirathatjuk és beadathatjuk a háziorvossal, vagy kérhetjük az oltásokat az oltóközpontokban.

Az oltóközpontok listáját megtalálja itt!


Érdemes utánajárni, hogy az úti célunkon (lásd úti cél kereső) szükséges-e a sárgaláz elleni védőoltás, mert ezt a vakcinát csak a Nemzetközi Oltóközpontban (1097, Budapest, Gyáli út 2-6) lehet felvenni.

Honnan lehet tudni, hogy a korábban beadott védőoltás még védelmet biztosít?

Vérvizsgálat segítségével kimutatható az ellenanyagszint. Amennyiben megfelelő mennyiségű ellenanyag van a szervezetünkben, akkor védettek vagyuk az adott betegséggel szemben.

A hepatitis A védőoltási sor felvétele esetén (2 dózis) legalább 25 évre szóló védettséget élvezhetünk, a hepatitis B ellen a teljes oltási sor (3 vagy 4 adag védőoltás oltási sortól függően) életre szóló védettséget nyújt. A hastífusz elleni egyetlen adag vakcina 3 évre, gennyes agyhártygyulladás elleni oltás pedig 5 évre szóló védettséget biztosít 2 évnél idősebb korban oltottakon. A sárgaláz elleni oltást 10 évente kell megismételni, abban az esetben, ha sárgaláz fertőzött területre utazunk. A gyermekkorban kötelező védőoltás (MMR, diftéria, tetanus, pertussis, polio) némelyikét felnőttkorban érdemes megismételni. A tetanus elleni védőoltás felvétele 10 évente ajánlott.

 

1  | 2  | 3  | 4

Kiemelt témák

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Oltás emlékeztető

A Hepatitisz A és B betegségek ellen hosszú távú, akár 20 évre szóló védettséget szerezhetünk, ha felvesszük az összes előírt oltást. Amennyiben szeretnéd, hogy az első oltás után e-mailben emlékeztessünk a hátralévő oltások időpontjára, akkor használd az oltási emlékeztető szolgáltatásunkat!

LÉPJ BE AZ OLTÁSI EMLÉKEZTETŐBE!

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Malária

Malária

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2008-as maláriariportja szerint a világ népességének fele maláriaveszélyes területen él, és az évi közel egymillió maláriás haláleset nagy része öt éven aluli afrikai gyermekek közül kerül ki.

Malária

Egzotikus utazás

Egzotikus utazás

Az egzotikus utazási szezonban gyönyörű homokos partok, forró, napsütéses idő, különleges kultúrák és érdekes tájak várják az utazókat. Ugyanakkor a legszebb, legkedveltebb trópusi úti célpontok a fejlődő világ országaiban helyezkednek el, ahol az európai normáktól eltérő higiénés viszonyokkal találkozhatunk.

Egzotikus utazás

Utazás a terhesség alatt

Utazás a terhesség alatt

A fogamzóképes, terhességet és külföldre utazást egyidejűleg tervező nőknek fontolóra kell venniük, hogy még a fogamzás előtt felvegyék a szükséges védőoltásokat, és így megelőzzék a születendő gyermek esetleges megbetegedését.

Utazás a terhesség alatt