Aktuális

Vigyázat, kullancsveszély!

2009-04-10



Végre itt a tavasz, egyre kellemesebb az idő, egyre többen tervezünk kisebb hétvégi kirándulásokat. A jó idővel azonban a kullancsok is tömegesen bújnak elő téli búvóhelyükről. Kis odafigyeléssel elkerülhetők a csípéssel járó problémák.

A kullancs nyálában érzéstelenítő és véralvadásgátló anyagok vannak, ez az oka, hogy egy szúnyogcsípésével szemben a kullancs csípését nehezebben vesszük észre. A csípést felfedezve azonban nem kell mindjárt kétségbe esni, nem minden csípés veszélyes: a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladást és Lyme-kórt csak a fertőzött állat közvetíti. Kis szerencsével elkerülhető a fertőzés, amelynek esélye alig egy az ezerhez. A rovar által terjesztett betegségek kórokozói csak idővel, a csípést követő néhány óra múlva jutnak be az áldozat vérébe. Ha néhány órán belül eltávolítjuk a bőrbe fúródott kullancsot, jó eséllyel elkerülhetjük a fertőzést is. Éppen ezért kiránduláskor, sétakor érdemes időről időre átvizsgálnunk magunkat és társainkat!

Ha rátaláltunk a tettesre, semmiképpen ne kezdjük csavargatni, a potrohot nyomkodni, vagy krémmel kenegetni. Ellenkező esetben félő, hogy a kullancs agóniája során belénk öklendezi béltartalmát, ezzel együtt a fertőzéseket is. Használjunk kullancseltávolító csipeszt! A kullancs eltávolítása után ne engedd, hogy beoltsanak tetanusz ellen, és ne szedj antibiotikumot! A kullancs által terjesztett fertőzések potenciális lappangási ideje alatt egyéb védőoltásokat is mellőz! A csípés helyét ne fertőtlenítsd! A kullancs a kórokozókat a véráramba fecskendezi, ezért a szúrás helyén a bőr fertőtlenítése a keringésbe került kórokozókkal szemben fölösleges. A bőrre kent vegyszerekre adott esetleges helyi reakció viszont Lyme-betegség gyanúját keltheti, és fölösleges antibiotikum-kezelésre adhat okot. A csípés helyét ne ragaszd le! A ragasztó okozta irritáció ugyancsak gyakorta kelti Lyme-betegség gyanúját.

Minden gyanús csípést érdemes megmutatni háziorvosunknak, aki dönteni tud az esetleges kezelésről.

Amit a kullancstól kaphatunk

A kullancsok által terjesztett betegségek közül a legveszélyesebb az agyvelőgyulladás vagy kullancsenkefalitisz. Előfordulnak élelmiszerekkel közvetített fertőzések is. A fertőzött kecske, tehén és juh pasztörizálás nélkül fogyasztott teje, vagy az abból készült tejtermékek is okoztak már emberi megbetegedést. Tünet: az agyvelőgyulladás első fázisa csak lázzal és izomfájdalmakkal jár, pár nap alatt megszűnik, majd 1-3 napos tünetmentesség után magas láz, fejfájás, szédülés és hányás kíséretében mutatkoznak az idegrendszeri tünetek.

Gyakran fellépő betegség még a Lyme borreliosis, a Lyme-kór. Van, aki kezelés nélkül is meggyógyul, de a szövődmények elkerülése érdekében megfelelő antibiotikumot kell szedni. Tünet: a Lyme-kór ritkán jár lázzal. Első tünete a Lyme-folt, amely a csípés helyén keletkezik, és lassan terjed. A folt gyakran céltáblaszerű, de lehet teljesen egyszínű. Általában nem jár fájdalommal, néha azonban viszkethet, és hetek alatt magától is eltűnhet. A betegség kezdődhet a későbbi formák valamelyikével is: szívritmuszavart okozó szívizomgyulladás, agyhártyagyulladás, arcidegbénulás, ideggyulladás és nagy (többnyire térd-) ízületi gyulladás alakulhat ki a fertőzés utáni hetekben-hónapokban.

Legjobb védekezés a megelőzés!

A kirándulás tervezésekor nézzünk utána, hogy az úti cél mennyire veszélyeztetett terület. Használjuk a „kullancstérképeket”.

A kullancscsípés elkerülhető a gyógyszertárakban és drogériákban található riasztó készítmények segítségével.

Az agyhártyagyulladás ellen hosszútávú, biztos védelmet nyújt a védőoltás. Ha gyakran kirándulunk, vagy fertőzött területen élünk, mindenképpen érdemes élni a lehetőséggel


Kiemelt témák

Hasonló hírek

Különlegességek nyomában: A legjobb egyedi kaszinók

Normal 0 21 false false false HU X-NONE X-NONE ...

Tovább

Tanácsok a télen autóval utazóknak

Téligumi

Ha tél, akkor indul a síszezon, és persze a hegyvidéki bungalók, szállodák forgalma is megsokszorozódik. Nagyon sokan vágnak neki a hideg időben is, hogy kiélvezhessék a téli pihenést és aktív kikapcsolódást. Ám mielőtt nekivágnánk egy ilyen kalandnak, mindenképp készüljünk fel alaposan. Ne csak a szállást foglaljuk le, hanem az autónkat is készítsük fel az utazásra.

Télen autóval

Szexturizmus

Szexturizmus

A turizmust és szexet összekapcsoló képzeteinkben általában egy olyan férfi bukkan föl, aki azzal a céllal utazik a fejlődő országok valamelyikébe, hogy ott prostituáltakkal szexuális kapcsolatot létesítsen.

Szexturizmus

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Utazás kedvencekkel

Utazás kedvencekkel

A legtöbb lelkes állattartó még a nyaralást is a kedvencével tervezi. Ilyenkor számos, az állat szempontjából fontos körülményt kell figyelembe venni, mint például a megfelelő szállítási körülmények biztosítása, vagy az állatbarát szállás felkutatása.

Utazás kedvencekkel

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Országajánló

Csehország

Az EU tagállamok állampolgárai, így tehát 2004. május 1-jétől a magyar állampolgárok részére nem szükséges semmilyen vízum, még a 90 napot meghaladó tartózkodás, ill. jövedelemszerző tevékenység esetében sem. Immáron nem szükséges igazolás a szállásról, avagy a csehországi tartózkodást fedező pénzeszközök felmutatása sem a határon történő belépéskor, amit korábban kérhettek, bár a gyakorlatban a magyar állampolgárokkal szemben csak elvétve alkalmaztak. A Csehországba való beutazáshoz érvényes útlevél, vagy személyi igazolvány szükséges. Csehország