Aktuális

Itt van a kutya elásva! – hogyan repüljünk háziállattal? II. rész

2013-04-09


Szerző: Gódor Kitti


A repülőgépen való utazás nem természetes egy házi kedvenc számára. Különösen, ha az első alkalommal repül, félhet, szoronghat, persze nagy egyedbeli különbségek lehetnek. Nem mindegy, hogy kedvencünk velünk együtt utazik a repülő utasterében, vagy "poggyászként" kerül feladásra, s a csomagtérben "vészeli át" az utat. Ha mégis a repülő mellett döntünk, tanácsos felkeresnünk állatorvosunkat, tájékozódnunk kell az egyes repülőterek, légitársaságok állatszállításra vonatkozó szabályzatairól, mindemellett be kell szereznünk néhány egészségügyi okmányt is!
 

Ha minden előkészületet megtettünk és utazunk, számítanunk kell rá, hogy a kutya, macska félni fog, ez különösen a poggyásztérben történő szállításnál fontos, hiszen ott nincs jelen a gazda, hogy oldhassa a szorongást. Dr. Sátori Ágnes szerint a gazda nagyon sokat tehet kedvence nyugodt utazásáért: „Az utazásra, akár repülővel akár más közlekedési eszközzel megyünk, mindig vigyünk olyan, már régóta használt párnát, rongyot, játékot, etetőtálat, amin az állat "szaga" megtalálható, ez biztonságot, otthonosságot adhat idegen környezetben is. Legyenek nálunk az alapvetően használt felszerelési tárgyak - nyakörv - lehetőleg nevet, telefonszámot tartalmazó bilétával, póráz - akár többféle, szájkosár, játékok, saját megszokott táp és jutalomfalat. Az utazásra érdemes egy alap-gyógyszerkészletet, elsősegélycsomagot is magunkkal vinni, ennek összeállításában az állat orvosa biztosan szívesen segít.” – nyilatkozta a doktornő. Egy-egy ilyen utazásnál a repülőút hossza is nagyon lényeges, erről Hardy Mihály tájékoztatott: „Egy 2-3 órás repülőút meg sem kottyan egy átlagos kutyának, macskának. Ennyit mindenképpen ki kell bírnia étlen, szomjan. A hosszú távú, tengerentúli repüléseknél már más a helyzet, az akár 10-12 óráig is eltarthat, ami bizony igénybe veszi az állatokat. Ráadásul a csomagtérben nincs olyan fűtés, mint a kabinban, igaz, meg nem fagynak az állatok, de hideg van. Ha átszáll a gazdi, akkor 4-5 óra minimális átszálló idő kell Londonban, ráadásul a British Airways alkalmazottja további 50 GBP (font) költségen kötelezően megsétáltatják a kutyákat, így lehetőségük lesz az állatoknak könnyíteni magukon.”  - tudtuk meg a Liszt Ferenc reptér szóvivőjétől. Az állatorvos  a hosszabb utakra (ha az állat személyisége olyan) nyugtatószert ajánl. „Ha a kutya/macska nagyon ideges, labilis természetű, megfontolandó az állat nyugtatása. Vannak olyan kutyák, macskák - én nem kötném fajtához - akik különösen érzékenyek a stresszre, ezek repülővel történő utaztatását nagyon meg kell fontolni!” – tájékoztat Dr. Sátori Ágnes.
 

Ha az állat a poggyásztérben utazik, figyeljünk rá, hogy „ha lehet, a maximálisan megengedett méretű szállítódobozt válasszuk ki, ami kényelmes a kutya, macska számára, meg tud fordulni, fel tud állni benne. Ha engedik, tegyünk bele olyan puha rongyot, párnát, amit az állat már addig is használt. Ha lehetőség van rá, az utazás idejére is legyen előtte tiszta víz. Jó, ha a szállítóládát az állat nem az utazáskor  látja életében először, otthon kicsit "dolgozzunk rá", kössünk a ládához pozitív élményeket, etessük benne az állatot, hagyjuk, hogy aludjon, játsszon benne, így a box egy biztonságos helyet fog jelenteni számára. Semmiképp ne etessük túl utazás előtt az állatot, ha az út nem túl hosszú, akkor közben sem kell ennie, ráérünk ezt megérkezésnél intézni. Az érzékeny gyomrú kutyák, ha indulás előtt teleetetik őket, hányhatnak is, ez még kellemetlenebbé teszi az utazást számukra.” – javasolja az állatorvos.
 

 „Ha a kutya az utastérben utazik mellettünk, az esetleges félelmekre ne erősítsünk rá! A gazda hozzáállása, viselkedése nagyon meghatározó, egy nyugodt, kiegyensúlyozott, biztonságot adó gazda a kutya/macska viselkedését is stabilizálja, segíti. Beszélhetünk hozzá nyugodt hangon, de ne folyamatosan, s a félő kutyát ne simogassuk, babusgassuk, gügyögjünk neki, mert ezzel, csak megerősítjük félelmi viselkedését.” – tanácsolja Ágnes.
 

Egyéb hasznos tudnivalók az utazáshoz:
 

- fontos hogy levegőzzön és szellőzzön a szállítóláda, valamint hogy jól zárható legyen (ezt egyébként a légitársaságok is megkövetelik)
 

- ha lehetőségünk van rá, közvetlen járattal utazzunk, hogy elkerüljük az átszállással járó várakozási időt
 

- ha lehetőségünk van rá, állatbarát szállodában foglaljuk le szállásunkat, így elkerülhetjük az esetleges kellemetlenségeket


A fenti tanácsok, előírások betartásával, és megfelelő előkészülettel a repülőút nem okoz kellemetlen helyzeteket sem a gazdának, sem pedig a háziállatnak, a védőoltások pedig gondoskodnak kedvencünk egészségéről is. Vannak azonban olyan betegségek, amelyeknél nem a háziállat, hanem a gazda van kitéve más állatok által terjesztett kórokozóknak. „Itt két megfertőződési lehetőséget emelnék ki elsősorban, az egyik a veszettség, a másik pedig a szúnyogcsípés.” – mondja Dr. Béres Zsuzsanna, egy budapesti oltóközpont vezetője. A veszettség esetében a fertőzött állat (kutya, róka, macska, denevér, ritkábban egyéb emlősállatok) harapása által fertőződik meg az ember.  Ha valaki olyan helyre utazik, ahol sok kóbor kutya van, és nem ritka a veszett állatok által okozott harapás sem, annak célszerű a megfelelő védőoltás felvétele az utazás előtt. Ha valakit ismételten veszettségre gyanús állat harapott meg, újraoltásra van szükség. „A másik fontos dolog, amire nagyon sokan nem figyelnek oda, az a szúnyogcsípés. Ezt mindenképpen el kell kerülni, akkor is, ha valaki malária ellenes gyógyszert szed. A gyógyszeres védelem mellett alkalmazzunk védőfelszerelést (pl.: szúnyogháló), valamint használjunk szúnyogirtó készítményeket. Ezeket a szabad bőrfelületre, és bizonyos hatóanyagúakat a ruhára is lehet fújni. Nagyon fontos arra is odafigyelni, hogy ezek hatása nem tart egész napon át, 4-5-6 óránként újra be kell magunkat fújni, kenni. Megfelelő vakcina jelenleg nem áll rendelkezésre, ezért van szükség megelőző gyógyszer alkalmazására.
 


Kiemelt témák

Hasonló hírek

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk a bőröndbe? – gyakorlati tippek a helytakarékosság jegyében

 A nyaralás előtti pakolás sokaknak bosszúságot okoz, amit a légitársaságok poggyászra vonatkozó súlykorlátozásai sem tesznek könnyebbé. Sajnos el kell fogadnunk a tényt, hogy nyaralásunkra nem tudjuk a ruhásszekrényünk és cipős fiókunk egész tartalmát magunkkal vinni! Az alábbi praktikák segítségével viszont egyszerűen kiválogathatjuk azokat a darabokat, amikre valóban szükségünk lesz, és azokat is, amiket jobb, ha otthon hagyunk.    

Tovább

Koronavírus Magyarország

Koronavírus

 Már van magyarországi fertőzött. A koronavírus egy új vírus, mely foglalkoztatja a világot 2020 év elején. Senkit ne tévesszenek meg az álhírek, kizárólag hivatalos forrásokból tájékozódjon. Cikkünkben megmutatjuk mely oldalakat érdemes rendszeresen felkeresni, hogy naprakészek legyünk.

Hihető információk a koronavírusról

Utazás gyerekekkel

Utazás gyerekekkel

Egy utazás megszervezése mindig nagy körültekintést igényel. A kisgyerekkel utazó családoknak ráadásul kiemelt figyelmet kell arra szánni, hogy feltérképezzék a legbiztonságosabb, gyerekbarát üdülőhelyeket.

Utazás gyerekekkel

Utazás autóval

Utazás autóval

Évente több millió magyar autós indul külföldre, nagy részük a nyári hónapokban lépi át az országhatárt. A nyaralásra azonban készülni kell, hogy elkerülhessük az utazás során felmerülő problémákat.

Utazás autóval

Mediterrán utazás veszélyei

Mediterrán utazás veszélyei

Ha amellett döntöttél, hogy idén nyáron a Földközi-tenger habjaiban merülsz el, akkor jól választottál. A viszonylag közelinek számító mediterrán országok sok kalandot, tartalmas vakációt ígérnek. Mediterrán rovatunk célja, hogy hasznos utazási és egészségügyi tippeket nyújtson a körültekintő utazóknak.

Mediterrán utazás veszélyei

Országajánló

Kambodzsa

Kambodzsa egész területe a trópusi övezetben fekszik, csupán 10 fokkal az egyenlítő felett. Ez az egzotikus ország számtalan az első pillanattól képes elbűvölni az odalátogatókat.

Egyik különlegessége a tánca, melyhez már a hozzá tartozó népviselet is szemet gyönyörködtető. A selyem szoknyához és tunikához egy fejdísz is jár, és Angkor néhány templomának falain ilyen ruhákban táncoló alakokat is láthatunk.

Kambodzsa tradícionális zenéje sem mindennapi; különleges húros hangszerekből csalják elő a dallamokat, melyek kísérhetnek... Kambodzsa

Egészségügyi információk országok szerint